כרוב כבוש

"והיו מזונותייך תרופותייך":  פרוביוטיקה מן הטבע, חיידקים ידידותיים
נכתב על ידי אילנית אנך סטאז'רית בקליניקת תזונה

גבירותיי ורבותיי הגיע הזמן לפנות מקום של כבוד במטבחנו ל… כרוב הכבוש. אותו כרוב אשר מאות בשנים מוגש בארצות כגון: גרמניה, פולין, הולנד, יפן וסין הינו מוצר חיוני, בריא וחשוב ביותר לגופנו.  כל זאת בעקבות יצור קטן שאותו הוא מכיל והוא חיידק הלקטובצילוס ( Lactobacillus) שהוא למעשה חיידק פרוביוטי לכל המשתמע מכך. בתוך מאכל לא מושך ומגרה במיוחד נמצא אחד מהחיידקים החשובים והיעילים ביותר עבור פלורת המעיים שלנו ולחיזוק המערכת החיסונית שלנו.
כרוב כבוש הוא כנראה לא הלהיט התורן במאכלי הגורמה שאנו מוצאים במטבחנו. אך מסתבר שלכרוב הכבוש יש מקום של כבוד בממלכת "מזונותינו הם תרופותינו". בגופנו יש שיווי משקל עדין בין החיידקים "הטובים" לחיידקים "הרעים", כל תרופה או חולשה או סטרס שאנו מתמודדים איתם בחיי היום יום , גורמים למהפך בשיווי משקל זה והחיידקים "הרעים" עולים ומשגשגים וכך למעשה מחלישים את מערכת החיסון שלנו וגורמים לנו להיות פגיעים.
בשנת 1953 נעשה לראשונה שימוש במושג "פרוביוטי", אשר בניגוד לחומר "אנטיביוטי" הקוטל חיידקים, הפרוביוטיקה הוגדרה כחומרים המופרשים מחיידקים מסוימים במעי, המעודדים התרבותם של חיידקים מסוימים על חשבונם של אחרים. על מנת לספק לגופנו העשרה תזונתית, ניתן לצרוך באופן יומי כרוב כבוש תוצרת בית אשר עשיר בחיידקי לקטובצילוס המתרבים באופן טבעי בתהליך הכבישה (תסיסה) והם יעשירו את גופנו באופן תמידי וכך תשמר פלורת מעיים תקינה ומאוזנת באופן עקבי וכתוצאה מכך בריאותנו תשמר.
כמובן שיש להוסיף את היתרון כי נטילת חיידקים פרוביוטיים היא נטולת תופעות לוואי כך שאנו נהנים אך ורק מיתרונותיה, ואם אפשר ליטול אותם בצורה הקרובה ביותר לצורה הטבעית, מה טוב. בתקופת החורף של השנה אנו נוטים להיות פגיעים יותר למפגעי תחלואות החורף שבאות ופוקדות אותנו מדי שנה.  אנשים אשר מערכת החיסונית שלהם עמידה יותר, חיונית יותר וחזקה יותר מתאפיינים בפלורת מעיים תקינה ועשירה בחיידקים חיוביים. וזהו בדיוק הזמן להתחיל ולצרוך מאכל זה.
לסיכום, ישנם כיום מאמרים רבים אשר מוכחים את יעילות חיידקי הפרוביוטיקה בהתמודדות ובמניעת מחלות חורף, דלקות שתן, בעיות במערכת העיכול, העלאת רמות הכולסטרול הטוב ועוד.
הכרוב הכבוש

כרוב כבוש הינו מזון טבעי, חשוב ובעל ערך של אוכלוסיית חיידקים פרוביוטים אשר חשובים לגופנו וחשובים במיוחד בתקופה זו של השנה לחיזוק מערכת העיכול ואי לכך מערכת החיסון לקראת התמודדות מול תחלואות החורף הקרב ובא.
יתרונו העצום של הכרוב הכבוש הינו בכך שמדובר במוצר מזון טבעי, בריא ויעיל המכיל ערכים יפים של סידן, ויטמין C וחיידקי פרוביוטיקה מזן הלקטובצילוס, כפי שניתן לקרוא לעיל במאמר "פרוביוטיקה מן הטבע".
לעומת זאת, כמות הנתרן הגבוהה יחסית מהווה נקודה שמן הראוי לתת את תשומת לב אליה. אך מאחר ויש לנו את השליטה על כמות המלח שאנו מוסיפים (וכמובן רצוי מלח ים אטלנטי או מלח סלרי היכול להתקבל ממיצוי שורש הסלרי או 
מזרעי סלרי יבשים הטחונים עם מלח) אנו  יכולים להוריד את 
רמות הנתרן באופן משמעותי.
תהליך הכבישה הוא מאוד פשוט ואורך פחות מ-5 דקות.
למרות זאת יש להבהיר כי כבישה תעשייתית מכילה חומרים משמרים, חומץ וחומרים משפרי טעם שאינם בריאים לנו בכלל. ובנוסף הכבושים התעשייתיים מפוסטרים כך שהם אינם מכילים כלל חיידקים.
המתכון: 

1 כרוב ירוק
2 פלפלים חריפים – אפשרות
1 גזר 
6 שיני שום
1 כף מלח גס או כף מלח סלרי
מים בטמפרטורת החדר
צנצנת זכוכית
אופן ההכנה:
1. שוטפים את הכרוב וחותכים לרצועות או קוביות ומעבירים לצנצנת זכוכית.
2. חותכים את הגזר לפרוסות בעובי של חצי סנטימטר ומסדרים אותם בין חתיכות או פרוסות הכרוב הכבוש.
3.  משלבים פרוסות פלפל חריף ושיני שום ומוסיפים את השמיר מעל.
4. ממיסים מלח: על כל כוס מים ממיסים 1 כפית מלח. (רצוי גס)
5. שופכים את תמיסת המלח מעל הכרוב, סוגרים היטב ומעמידים יומיים שלושה באזור מוצף בשמש.
6.  בתום תקופת התסיסה מכניסים למקרר.
ושנהיה רק בריאים!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים